Кăвар чĕреллĕ сăвăç - Поэт с пылающим сердцем

Çеçпĕл Мишши çуралнăранпа 120 çул çитрĕ. Çак ятпа 2019 çулхи чÿк уйăхĕн 18-че Çтерлĕри 6-мĕш номерлĕ библиотекăра чăвашсен Аслă поэтне Çеçпĕл Мишшине асăнса литературăпа музыка каçĕ иртрĕ. Уява библиотека заведущийĕ В.Ю. Зорина уçрĕ. Пушкăрт патшалăх университечĕн Çтерлĕ филиалĕнчи пушкăрт тата тĕрĕк филологи факультечĕн 1-мĕш курс студенчĕсем кăвар чĕреллĕ поэтăмăра асăнса унăн кун-çулĕнчи ĕçĕ-хĕлĕсем çинчен каласа кăтартрĕç, вилĕмсĕр сăввисене вуларĕç. Асăннă аслă шкулта вăй хуракан Л.А. Афанасьевапа Л.В. Коротаева доцентсем Ç. Мишшин пархатарлă ĕçĕсене, вăл чăн-чăн патриот пулнине асăнса хăварчĕç. Г. Челпир сăвăç поэтăн халăхшăн тунă манăçми ĕçĕсене, А.П. Червякова поэтшăн чун юрри пулнине палăртса хăварчĕ, хăй çырнă сăвви-юррисемпе паллаштарчĕ. Уявра ЧНКА представителĕсем, çыравçăсем пулчĕç. Уява «Савни» ансамбль (ертÿçи – О.А. Иванова) илемлĕ юрăсемпе илемлетрĕ. «Сеспель» кинокартинăн пĕр сыпăкне курни те вырăнлă пулчĕ. Литературăпа музыка каçĕ пултарулăх ăмăртăвĕсĕр те иртмерĕ, поэтăн пултарулăхне пĕтĕмлетме Л.А. Афанасьева доцент ятарласа ыйтусем хатĕрленĕ. Çĕнтерÿçĕсене çитес вăхăтра дипломсемпе чыслĕç.

«Поэт с пылающим сердцем», - называют в нашем народе М. Сеспеля – основоположника чувашской советской поэзии. Сеспель – это подснежник. Такой псевдоним выбрал себе Михаил Сеспель-Кузьмин, сын чувашского крестьянина, почти все его стихи подписаны этим псевдонимом, который потом, незадолго до смерти, сделал своей официальной фамилией.
Çеçпĕл Мишши – Михаил Кузьмич Кузьмин известен не только как поэт: он разработчик теоретических основ чувашской силлабо-тоники, пламенный публицист, талантливый переводчик произведений Тараса Шевченко, Михаила Лермонтова, Льва Толстого. Правила постановки ударения в чувашском литературном языке также разработаны Михаилом Сеспелем.
18 ноября в библиотеке-филиале № 6 г. Стерлитамак состоялся литературно-музыкальный вечер, посвященный 120-летию рождения классика чувашской литературы М. Сеспеля «Подснежник среди бури», где выступали студенты, преподаватели ФБиТФ СФ БашГУ, поэты, общественные деятели.
Информацию предоставила доцент кафедры ТиЧФ СФБашГУ Л.В. Коротаева

Новости факультета башкирской и тюркской филологии Новости кафедры татарской и чувашской филологии